Bourns Inc. CR0805-FX-57R6ELF
CR0805-FX-57R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-57R6ELF
Brief Description
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-57R6ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-57R6ELF
QUANTITY
CR0805-FX-57R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-57R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-57R6ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-57R6ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-57R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-57R6ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-57R6ELF
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110KHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC LINE DRIVER/RECEIVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 75W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 30POS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf