Bourns Inc. CR0805-FX-5902ELF
CR0805-FX-5902ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-5902ELF
Brief Description
RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-5902ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-5902ELF
QUANTITY
CR0805-FX-5902ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-5902ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-5902ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-5902ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-5902ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-5902ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-5902ELF
RES SMD 1.27K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 280 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf