Bourns Inc. CR0805-FX-6041ELF
CR0805-FX-6041ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-6041ELF
Brief Description
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-6041ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-6041ELF
QUANTITY
CR0805-FX-6041ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-6041ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-6041ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-6041ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-6041ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-6041ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-6041ELF
CONN IDC 26PIN TIN PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 100MW VMN2 datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf