Bourns Inc. CR0805-FX-6200ELF
CR0805-FX-6200ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-6200ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 620 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-6200ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-6200ELF
QUANTITY
CR0805-FX-6200ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-6200ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-6200ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-6200ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-6200ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-6200ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-6200ELF
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 8 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
CABLE 3POS R/A SOCKET 5M datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 12-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
HDM BP MOD. KEY'D OPT 736443001 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 2200UF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 5POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf