Bourns Inc. CR0805-FX-6490ELF
CR0805-FX-6490ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-6490ELF
Brief Description
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-6490ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-6490ELF
QUANTITY
CR0805-FX-6490ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-6490ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-6490ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)649
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-6490ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-6490ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-6490ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-6490ELF
CONN PLUG 25POS DUAL WIRE 30AWG datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 10K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SOD123 datasheet.pdf
RES 100K OHM 1W .25% AXIAL datasheet.pdf
CONN PCB 4COND datasheet.pdf
LCD TOUCH TFT 7.0" TTL/I2C datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 30A 125V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2LCC SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf