Bourns Inc. CR0805-FX-6491ELF
CR0805-FX-6491ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-6491ELF
Brief Description
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-6491ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-6491ELF
QUANTITY
CR0805-FX-6491ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-6491ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-6491ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-6491ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-6491ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-6491ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-6491ELF
CONN BACKSHELL ADPT SZ 11B OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 69.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 1W LEADS datasheet.pdf
WIREMNT PLUG CONN 36 CONT OPEN E datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR STM32W108 datasheet.pdf
SENSOR HEAD EXTENTION CABLE 20 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
15 PO F H.D PC FILTER 830PF datasheet.pdf