Bourns Inc. CR0805-FX-6812ELF
CR0805-FX-6812ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-6812ELF
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-6812ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-6812ELF
QUANTITY
CR0805-FX-6812ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-6812ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-6812ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-6812ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-6812ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-6812ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-6812ELF
IC OPAMP GP 65MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 7.3A TO263 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
D4N-1D20 datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT PIN datasheet.pdf