Bourns Inc. CR0805-FX-7681ELF
CR0805-FX-7681ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-7681ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.68K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-7681ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-7681ELF
QUANTITY
CR0805-FX-7681ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-7681ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-7681ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-7681ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-7681ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-7681ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-7681ELF
CABLE TIE STD 50LB WR BLK 8" datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN STR RCPT CRIMP SKT YLW datasheet.pdf
UM4872 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf