Bourns Inc. CR0805-FX-7872ELF
CR0805-FX-7872ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-7872ELF
Brief Description
RES SMD 78.7K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-7872ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-7872ELF
QUANTITY
CR0805-FX-7872ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-7872ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-7872ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)78.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-7872ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-7872ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-7872ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-7872ELF
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
IC LATCH OCT TRANSP 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf