Bourns Inc. CR0805-FX-80R6ELF
CR0805-FX-80R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-80R6ELF
Brief Description
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-80R6ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-80R6ELF
QUANTITY
CR0805-FX-80R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-80R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-80R6ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-80R6ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-80R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-80R6ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-80R6ELF
RES SMD 20 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
REGULATOR 5V 2A 3PSIP HORZ datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST QUAD 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 88.7 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 15PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf