Bourns Inc. CR0805-FX-8661ELF
CR0805-FX-8661ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-8661ELF
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-8661ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-8661ELF
QUANTITY
CR0805-FX-8661ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-8661ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-8661ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)