Bourns Inc. CR0805-FX-8871ELF
CR0805-FX-8871ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-8871ELF
Brief Description
RES SMD 8.87K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-8871ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-8871ELF
QUANTITY
CR0805-FX-8871ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-8871ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-8871ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-8871ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-8871ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-8871ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-8871ELF
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight 18-TuSMD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC ETHERNET MAC 10-PORT 552-BGA datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC DRIVER GATE HALF BRIDGE 10LLP datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
SERIES I, ELECTRONIC SPLICE datasheet.pdf
MICRO 15C S 30" RBW JACKS NI datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf