Bourns Inc. CR0805-FX-9093ELF
CR0805-FX-9093ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-9093ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 909K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-9093ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-9093ELF
QUANTITY
CR0805-FX-9093ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-9093ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-9093ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-9093ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-9093ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-9093ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-9093ELF
RES SMD 3K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 1.2A (Flash) Camera Flash 12-DSBGA (1.53x1.98) datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 536 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1" GREEN 8X6" datasheet.pdf
SL 5.08HC/19/90B 3.2SN OG BX datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 40V/60V SOT-363 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
350 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
RES 2.8 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf