Bourns Inc. CR0805-FX-91R0ELF
CR0805-FX-91R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-91R0ELF
Brief Description
RES SMD 91 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-91R0ELF.pdf
Availability of CR0805-FX-91R0ELF
QUANTITY
CR0805-FX-91R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-91R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-91R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)91
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-91R0ELF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-91R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-91R0ELF Details Description
Related parts for CR0805-FX-91R0ELF
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 100MHZ 50TSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC ADC 22BIT SER 6.25K 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 15V 12.9A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD datasheet.pdf
CAGE/CONN 2X4 NO LP EMI FINGERS datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 1.2GHZ PLL datasheet.pdf