Bourns Inc. CR0805-FX-9760GLF
CR0805-FX-9760GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-FX-9760GLF
Brief Description
RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-FX-9760GLF.pdf
Availability of CR0805-FX-9760GLF
QUANTITY
CR0805-FX-9760GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-FX-9760GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-FX-9760GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-FX-9760GLF
Related LinksCR0805-F, CR0805-FX-9760GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-FX-9760GLF Details Description
Related parts for CR0805-FX-9760GLF
CONN HEADER .100 SNGL STR 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 75NS 56TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf