Bourns Inc. CR0805-J/-1R1ELF
CR0805-J/-1R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-J/-1R1ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-J/-1R1ELF.pdf
Availability of CR0805-J/-1R1ELF
QUANTITY
CR0805-J/-1R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-J/-1R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-J/-1R1ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-J/-1R1ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-J/-1R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-J/-1R1ELF Details Description
Related parts for CR0805-J/-1R1ELF
RES SMD 30 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC RS485/RS422 DATA INTRFC 28DIP datasheet.pdf
PWR SUP BENCH PROG 0-6V 396W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT89-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.89K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
PARTITION PLATE GRAY datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 25V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
762 TB SOC RA PCB/D WF datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 1600VDC datasheet.pdf