Bourns Inc. CR0805-J/-2R0ELF
CR0805-J/-2R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-J/-2R0ELF
Brief Description
RES SMD 2 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-J/-2R0ELF.pdf
Availability of CR0805-J/-2R0ELF
QUANTITY
CR0805-J/-2R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-J/-2R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-J/-2R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-J/-2R0ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-J/-2R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-J/-2R0ELF Details Description
Related parts for CR0805-J/-2R0ELF
IC DIFF LINE RECEIVER 64-TSSOP datasheet.pdf
IC DIFF BUS TXRX 8-DIP datasheet.pdf
IC CONV PAR/SER 8BIT DIFF 32-QFN datasheet.pdf
IC POT DGTL SNGL 5K SPI 8DFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.55V 0.3A 4DSBGA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 22UF 4V X6S 0603 datasheet.pdf
CLAMP TIE 60LB 8" datasheet.pdf