Bourns Inc. CR0805-J/-3R6ELF
CR0805-J/-3R6ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-J/-3R6ELF
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-J/-3R6ELF.pdf
Availability of CR0805-J/-3R6ELF
QUANTITY
CR0805-J/-3R6ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-J/-3R6ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-J/-3R6ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-J/-3R6ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-J/-3R6ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-J/-3R6ELF Details Description
Related parts for CR0805-J/-3R6ELF
RES SMD 255KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LAMP INCAND T3.25 GL WEDGE 2.47V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 10COND SLVR 500' datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 115VAC TERM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 10A 15W datasheet.pdf