Bourns Inc. CR0805-JW-106GLF
CR0805-JW-106GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-106GLF
Brief Description
RES SMD 10M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-106GLF.pdf
Availability of CR0805-JW-106GLF
QUANTITY
CR0805-JW-106GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-106GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-106GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-106GLF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-106GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-106GLF Details Description
Related parts for CR0805-JW-106GLF
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
103LF 10.8MM RT ANG PIN 4/5 datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 305VAC RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf