Bourns Inc. CR0805-JW-106GLF
CR0805-JW-106GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-106GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-106GLF.pdf
Availability of CR0805-JW-106GLF
QUANTITY
CR0805-JW-106GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-106GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-106GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-106GLF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-106GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-106GLF Details Description
Related parts for CR0805-JW-106GLF
RELAY GENERAL PURPOSE SPDT 2A 5V datasheet.pdf
CONN SPADE TONGUE 22-16AWG #8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23 datasheet.pdf
Connector Socket 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MIXER HI-IP3 DBL-BAL 8-MSOP datasheet.pdf
LED COB CXA1512 3000K WHITE SMD datasheet.pdf
FUSE 5.5KV 40A RESIN datasheet.pdf