Bourns Inc. CR0805-JW-115ELF
CR0805-JW-115ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-115ELF
Brief Description
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-115ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-115ELF
QUANTITY
CR0805-JW-115ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-115ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-115ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)