Bourns Inc. CR0805-JW-120ELF
CR0805-JW-120ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-120ELF
Brief Description
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-120ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-120ELF
QUANTITY
CR0805-JW-120ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-120ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-120ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-120ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-120ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-120ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-120ELF
RES SMD 8.45K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.4A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
QKE III HDR STR GXT WOL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V/1.5V 0.2A 6SON datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 3POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf