Bourns Inc. CR0805-JW-153ELF
CR0805-JW-153ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-153ELF
Brief Description
RES SMD 15K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-153ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-153ELF
QUANTITY
CR0805-JW-153ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-153ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-153ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-153ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-153ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-153ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-153ELF
DIN RAIL 35X16MM SLOTTED ALUM 1M datasheet.pdf
CAP CER 820PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
1064 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 65W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONTROL CABINET ASSEMBLY datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 2.0 4 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf