Bourns Inc. CR0805-JW-161ELF
CR0805-JW-161ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-161ELF
Brief Description
RES SMD 160 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-161ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-161ELF
QUANTITY
CR0805-JW-161ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-161ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-161ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-161ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-161ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-161ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-161ELF
CONN DIN RECEPT 120POS VERT PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36K OHM 1206 datasheet.pdf
MOD TESEO GPS PLATFORM 64-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 16POS SKT datasheet.pdf
582E TIP CUTTER datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OSC VCTCXO 80.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf