Bourns Inc. CR0805-JW-184ELF
CR0805-JW-184ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-184ELF
Brief Description
RES SMD 180K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-184ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-184ELF
QUANTITY
CR0805-JW-184ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-184ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-184ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-184ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-184ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-184ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-184ELF
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
RECEIVER REMOTE CTRL TOP 36KHZ datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A 8VSP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
VARISTOR 47.6V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN RECPT 20POS SMD 0.5MM datasheet.pdf
TAPE FABRIC 38.1MM CIRCULAR 5/PK datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 275V RADIAL datasheet.pdf