Bourns Inc. CR0805-JW-203GLF
CR0805-JW-203GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-203GLF
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-203GLF.pdf
Availability of CR0805-JW-203GLF
QUANTITY
CR0805-JW-203GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-203GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-203GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-203GLF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-203GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-203GLF Details Description
Related parts for CR0805-JW-203GLF
IC OPAMP GP 710KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
EVAL BOARD 2.85V/2.5V ISL9000KF datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8SMD GW datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
POLARIZING KEY datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE datasheet.pdf
FIXED IND 400UH 4.7A 180 MOHM TH datasheet.pdf