Bourns Inc. CR0805-JW-225ELF
CR0805-JW-225ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-225ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-225ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-225ELF
QUANTITY
CR0805-JW-225ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-225ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-225ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-225ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-225ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-225ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-225ELF
IC OPAMP DIFF 450MHZ 24LFCSP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
RES 14.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKERS HSS1 11 4-24 datasheet.pdf
CONN SOCKET 2.5MM 22-26AWG datasheet.pdf
IC CLOCK TIMING 200MHZ 48MLF datasheet.pdf