Bourns Inc. CR0805-JW-242ELF
CR0805-JW-242ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-242ELF
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-242ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-242ELF
QUANTITY
CR0805-JW-242ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-242ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-242ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-242ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-242ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-242ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-242ELF
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 7/8" datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
MINI FIT JR RCPT DR V-0 6CKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf