Bourns Inc. CR0805-JW-273GLF
CR0805-JW-273GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-273GLF
Brief Description
RES SMD 27K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-273GLF.pdf
Availability of CR0805-JW-273GLF
QUANTITY
CR0805-JW-273GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-273GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-273GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-273GLF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-273GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-273GLF Details Description
Related parts for CR0805-JW-273GLF
IC OPAMP VFB 400MHZ 8MSOP datasheet.pdf
TRANSFORMER FOR ST VIPER datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 634K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.9V SOT23-5 datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 2W 4.22K OHM 1% datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS W/SKT BOX datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 280MA 980 MOHM datasheet.pdf