Bourns Inc. CR0805-JW-275ELF
CR0805-JW-275ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-275ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-275ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-275ELF
QUANTITY
CR0805-JW-275ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-275ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-275ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-275ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-275ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-275ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-275ELF
IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SSOP datasheet.pdf
RES 249 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONN FPC TOP 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
SMS PLUG 24 POS CRIMP datasheet.pdf
100PC STNDOFF .403 F-F 1BG=100PC datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH datasheet.pdf
CRYSTAL 18.4320 MHZ 18PF SMD datasheet.pdf