Bourns Inc. CR0805-JW-305ELF
CR0805-JW-305ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-305ELF
Brief Description
RES SMD 3M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-305ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-305ELF
QUANTITY
CR0805-JW-305ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-305ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-305ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-305ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-305ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-305ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-305ELF
CONN FFC FPC VERT 14POS 1MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 5.6K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC AUDIO CODEC 8CH HD 5V 48-QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 210A TO-247-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONN HDR 37POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
500 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 8/ LAR datasheet.pdf