Bourns Inc. CR0805-JW-390ELF
CR0805-JW-390ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-390ELF
Brief Description
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-390ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-390ELF
QUANTITY
CR0805-JW-390ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-390ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-390ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-390ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-390ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-390ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-390ELF
CONN HEADER 30POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS CBL MNT PINS datasheet.pdf
CONN SPLICE 16-20AWG datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 900FCBGA datasheet.pdf
RES 470 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
FIBER CONN CONSUM KIT datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CLASS II DESKTOP 24V 30W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf