Bourns Inc. CR0805-JW-392ELF
CR0805-JW-392ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-392ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-392ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-392ELF
QUANTITY
CR0805-JW-392ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-392ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-392ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-392ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-392ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-392ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-392ELF
RESISTOR KIT 0.47-56 2W 255PCS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 344MA 590 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 250VDC AXIAL CAN datasheet.pdf