Bourns Inc. CR0805-JW-471GLF
CR0805-JW-471GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-471GLF
Brief Description
RES SMD 470 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-471GLF.pdf
Availability of CR0805-JW-471GLF
QUANTITY
CR0805-JW-471GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-471GLF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-471GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-471GLF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-471GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-471GLF Details Description
Related parts for CR0805-JW-471GLF
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 15A TO220AC datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 420V RADIAL datasheet.pdf