Bourns Inc. CR0805-JW-513ELF
CR0805-JW-513ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-513ELF
Brief Description
RES SMD 51K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-513ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-513ELF
QUANTITY
CR0805-JW-513ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-513ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-513ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-513ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-513ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-513ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-513ELF
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 50VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL DARK GRAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 500V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 332 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf