Bourns Inc. CR0805-JW-514ELF
CR0805-JW-514ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-514ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 510K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-514ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-514ELF
QUANTITY
CR0805-JW-514ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-514ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-514ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0805 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0805
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-514ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-514ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-514ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-514ELF
IDC CABLE - MKS20K/MC20G/MKS20K datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGE ADAPT CARD-CARD 70POS datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
SCD 3.81/32/90F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 49 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf