Bourns Inc. CR0805-JW-560ELF
CR0805-JW-560ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-560ELF
Brief Description
RES SMD 56 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-560ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-560ELF
QUANTITY
CR0805-JW-560ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-560ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-560ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-560ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-560ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-560ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-560ELF
RES 2.2K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.1A 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 2.67 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 8pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR SYNC 24LLP datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.0036UF RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG LC SC YEL datasheet.pdf