Bourns Inc. CR0805-JW-625ELF
CR0805-JW-625ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0805-JW-625ELF
Brief Description
RES SMD 6.2M OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
CR0805-JW-625ELF.pdf
Availability of CR0805-JW-625ELF
QUANTITY
CR0805-JW-625ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0805-JW-625ELF
Internal Part NumberEIS-CR0805-JW-625ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0805-JW-625ELF
Related LinksCR0805-J, CR0805-JW-625ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0805-JW-625ELF Details Description
Related parts for CR0805-JW-625ELF
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
IC CHARGER BATT LI-ION 16-DFN datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 68PLCC datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CAP FILM 1600PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
PLUG INLINE 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf