Sumida Corporation CR105NP-151KC
CR105NP-151KC picture photo
Mfg. Part Number
CR105NP-151KC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 780MA 470 MOHM
Datasheet Download
CR105NP-151KC.pdf
Availability of CR105NP-151KC
QUANTITY
CR105NP-151KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR105NP-151KC
Internal Part NumberEIS-CR105NP-151KC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCR105
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating780mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)470 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.358" W (10.00mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR105NP-151KC
Related LinksCR105N, CR105NP-151KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR105NP-151KC Details Description
Related parts for CR105NP-151KC
BLADE HEX SOCKET 7/16" 5.51" datasheet.pdf
RES SMD 5.36KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 8.9A 5.8 MOHM SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES 0.105 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 835MA 400 MOHM datasheet.pdf
IC FLASH MEDIA CTLR USB2 48VQFN datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15C OLIVE datasheet.pdf
100000UF 10V 40X50 datasheet.pdf