Sumida Corporation CR105NP-271KC
CR105NP-271KC picture photo
Mfg. Part Number
CR105NP-271KC
Brief Description
FIXED IND 270UH 570MA 970 MOHM
Datasheet Download
CR105NP-271KC.pdf
Availability of CR105NP-271KC
QUANTITY
CR105NP-271KC Order Process
Ship out your order
Specifications of CR105NP-271KC
Internal Part NumberEIS-CR105NP-271KC
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating570mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)970 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.358" W (10.00mm x 9.10mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR105NP-271KC
Related LinksCR105N, CR105NP-271KC Datasheet, Sumida Corporation Distributor
CR105NP-271KC Details Description
Related parts for CR105NP-271KC
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 100W datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
4.0 WTW CRIMP REC CHN datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 896FBGA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C096FC-B-COD datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/10W CARBON LOG datasheet.pdf