Bourns Inc. CR1206-FX-1000GLF
CR1206-FX-1000GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1000GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1000GLF.pdf
Availability of CR1206-FX-1000GLF
QUANTITY
CR1206-FX-1000GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1000GLF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1000GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1000GLF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1000GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1000GLF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1000GLF
IC OPAMP VFB 74MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
2POS LSA-PLUG MODULE 6VDC datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 365 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 25' REVERSED datasheet.pdf
NETWORK CABLE 8POS M12-CBL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 14A U8FL datasheet.pdf