Bourns Inc. CR1206-FX-1001GLF
CR1206-FX-1001GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1001GLF
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1001GLF.pdf
Availability of CR1206-FX-1001GLF
QUANTITY
CR1206-FX-1001GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1001GLF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1001GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1001GLF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1001GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1001GLF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1001GLF
SWITCH MAGNETIC .75A 10-19AT datasheet.pdf
IC PLD 10MC 25NS 28PLCC datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AC REACTOR 45 TO 55KW 200V datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 27POS datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3-LEVEL YW/GN datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 250MA 800 MOHM datasheet.pdf
IC FRAM 64KBIT 1MHZ 8SOP datasheet.pdf
IC LCD SUPPLY 6CH 40QFN datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 446MA 610 MOHM datasheet.pdf
INSERT MALE 24POS SCREW datasheet.pdf