Bourns Inc. CR1206-FX-1004ELF
CR1206-FX-1004ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1004ELF
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1004ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1004ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1004ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1004ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1004ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1004ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1004ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1004ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1004ELF
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V Y5V 0805 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 5A AC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 970 MOHM datasheet.pdf
IC INVERTER CONTROL SSOP-B20 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 3KV Y5S RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V JB 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf