Bourns Inc. CR1206-FX-1053ELF
CR1206-FX-1053ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1053ELF
Brief Description
RES SMD 105K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1053ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1053ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1053ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1053ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1053ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)105k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1053ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1053ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1053ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1053ELF
RES 27K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTRLR -48V 16-SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 18POS DUAL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 50MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 48POS STRGHT SKT datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT 25NS 63BGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf