Bourns Inc. CR1206-FX-1100GLF
CR1206-FX-1100GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1100GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1100GLF.pdf
Availability of CR1206-FX-1100GLF
QUANTITY
CR1206-FX-1100GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1100GLF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1100GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1100GLF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1100GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1100GLF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1100GLF
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 26COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 0201 datasheet.pdf
ENCLOSURE PANEL PLUG COMPONENTS datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
PNL MNT GREEN W/WIRE 12" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf