Bourns Inc. CR1206-FX-1101ELF
CR1206-FX-1101ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1101ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1101ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1101ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1101ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1101ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1101ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1101ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1101ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1101ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1101ELF
Crystal 12.5000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
IC FPGA 384 I/O 560MBGA datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIN RAIL 32X15MM UNSLOT STEEL 1M datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD LP 20-DIP datasheet.pdf
IC UART FIFO 128B QUAD 64LQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FERRITE BEAD 60 OHM 0603 datasheet.pdf