Bourns Inc. CR1206-FX-1101ELF
CR1206-FX-1101ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1101ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1101ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1101ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1101ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1101ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1101ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1101ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1101ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1101ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1101ELF
RES SMD 120K OHM 5% 2/3W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 481 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SLEEVE PTFE 3/4 NATURAL 50' datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
DIE HOLDER ASSY, AC SERIES datasheet.pdf
26500 57C 2#12 55#20 S RECP AN datasheet.pdf
26500 25C 19#20 6#12 P BY PLUG datasheet.pdf
47UF 25V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf