Bourns Inc. CR1206-FX-1180ELF
CR1206-FX-1180ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1180ELF
Brief Description
RES SMD 118 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1180ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1180ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1180ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1180ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1180ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1180ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1180ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1180ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1180ELF
RES SMD 29.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM RING INSUL 16-14AWG #5/16 datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 2MM 44POS 15GOLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 7.37VWM 13.8VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG R/A INLINE PLUG 4POS datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf