Bourns Inc. CR1206-FX-11R8ELF
CR1206-FX-11R8ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-11R8ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-11R8ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-11R8ELF
QUANTITY
CR1206-FX-11R8ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-11R8ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-11R8ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-11R8ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-11R8ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-11R8ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-11R8ELF
IDC CABLE - HKR16H/AE16M/HPK16H datasheet.pdf
FIXED IND 2.5UH 2.6A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 2W SMBJ datasheet.pdf
ANCHOR CONICAL 10/12 datasheet.pdf
500 TB SOCKET PIN STRIP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf