Bourns Inc. CR1206-FX-1201ELF
CR1206-FX-1201ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-1201ELF
Brief Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-1201ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-1201ELF
QUANTITY
CR1206-FX-1201ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-1201ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-1201ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-1201ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-1201ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-1201ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-1201ELF
CAP TANT 4.7UF 4V 20% 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
MIC PIEZO ANALOG OMNI -54.5DB datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.5W AB 18USMD datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO204AC datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A 4WLCSP datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf